مقبره گاندی

مهانداس کارامچاند گاندی (به انگلیسی: Mohandas Karamchand Gandhi) (به خط دوناگری: मोहनदास करमचन्द गांधी؛ گجراتی: મોહનદાસ કરમચંદ ગાંધી؛ زاده: 2 اکتبر 1869 - درگذشت: 30 ژانویه 1948) (10 مهر 1348 - 9 بهمن 1326) رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگیش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد. فلسفهٔ بی‌خشونتی گاندی که خود نام ساتیاگراها (در سانسکریت به معنای تلاش و کوشش برای رسیدن به حقیقت  تحت‌اللفظی: محکم گرفتن حقیقت) روی بسیاری از جنبش‌های مقاومت بدون خشونت در سراسر جهان و تا امروز تأثیر گذارده‌ است.

مقبره گاندی

ماهاتما گاندی یک رهبر برجسته‌ی سیاسی در هند بود که برای استقلال هند مبارزه کرد. او اصول غیر خشونت‌آمیز و نافرمانی‌های صلح‌آمیز را استفاده می کرد. او در سال 1948 توسط یک متعصب کشته شد. در هند، لقب "پدر ملت" به وی داده شده است.

یک بنای یادبود به افتخار مهاتما گاندی است. در اصل این نام به بخش تاریخی دهلی قدیم (شاه جهان آباد) در ساحل رودخانه یامونا تعلق دارد. در نزدیکی این بنای یادبود در شرق دریاگنج دروازه گات راج در ورودی شهر قرار داشت. این بنای یادبود یک قالب از مرمر سیاه است که محل سوزانده شدن پیکر مهاتما گاندی در سی‌ام ژانویه 1948 یک روز پس از ترور او را نشان می‌دهد. بنا سقف ندارد و یک مشعل آتش ابدی در آن روشن است. این بنا در ساحل رودخانه یامونا در دهلی و در جاده کمربندی مهاتما گاندی واقع است. یک پیاده‌روی سنگی از میان چمنزارها به سمت دیوارهایی که بنای یادبود را احاطه کرده‌اند می‌رود. تمام میهمانان باید پیش از ورود به راج گات کفش‌های خود را دربیاورند.

You have no rights to post comments